Matematyczny Kalendarz Adwentowy

Zadanie z dnia 2019-12-04

Mamy \(100\) prostopadłościanów o wymiarach \(2\times2\times1\) i chcemy je umieścić w sześciennych pudełkach o wymiarach \(3\times3\times3\). Jaka jest najmniejsza liczba pudełek, których do tego potrzebujemy?

Odpowiedź

Czas przesyłania rozwiązań do tego zadania już minął. Mimo to nie chcemy psuć Ci zabawy, dlatego ukrywamy prawidłową odpowiedź. Jeśli chcesz ją zobaczyć, najedź kursorem na poniższe pole.

17,000

Wyjaśnienie do odpowiedzi

Najedź kursorem na poniższe pole, żeby zobaczyć wyjaśnienie do odpowiedzi.

W jednym pudełku można zmieścić \(6\) takich prostopadłościanów (rysunek). Natomiast niemożliwe jest umieszczenie \(7\) prostopadłościanów, ponieważ ich łączna objętość wynosi \(28\), a pojemność pudełka tylko \(27\). Mamy \(100/6=16\frac23\), więc minimalna liczba pudełek to \(17\).

Rysunek komentujący rozwiązanie zadania

Ranking

Poniżej przedstawiamy ranking osób, które przesłały rozwiązanie tego zadania.

# Imię, nazwisko i szkoła Data przesłania odpowiedzi
1 MICHAŁ BZDĘGA ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W NOWYM TOMYŚLU 2019-12-04 18:01:41
2 MARTYNA CZEKAŁA 38. DWUJĘZYCZNIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W POZNANIU 2019-12-04 18:02:18
3 IGNACY KUŹNIEWSKI II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁOWEJ ZAMOYSKIEJ I HELENY MODRZEJEWSKIEJ W POZNANIU 2019-12-04 18:06:51
4 MARCIN MIECZNIKOWSKI ZS1 IM. S. STASZICA 2019-12-04 18:07:03
5 MAREK WIĄCEK ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZYRODNICZO-USŁUGOWYCH IM. STANISŁAWA MIKOŁAJCZYKA W GNIEŹNIE 2019-12-04 18:07:13
6 JOANNA ZUBIK TECHNIKUM KOMUNIKACJI IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W POZNANIU 2019-12-04 18:07:37
7 KATARZYNA CHOJNIAK PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZAKONU PIJARÓW IM. ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA W POZNANIU 2019-12-04 18:07:54
8 MARCIN STAWICKI ZESPÓŁ SZKÓŁ KOMUNIKACJI W POZNANIU 2019-12-04 18:08:16
9 WERONIKA GLAZA VII LO IM. DĄBRÓWKI W POZNANIU 2019-12-04 18:09:08
10 MARYLA OLEJNIK 2 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IMIENIA TADEUSZA KOŚCIUSZKI 2019-12-04 18:11:28
11 AGNIESZKA ŁUCJAN LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANKA Z CZARNKOWA W CZARNKOWIE 2019-12-04 18:11:49
12 KLAUDIA TARABASZ VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU 2019-12-04 18:13:02
13 PAULINA CIESIOŁKIEWICZ 1 LO IM. ADAMA ASNYKA W KALISZU 2019-12-04 18:13:10
14 TOMASZ LIBERA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W CZARNKOWIE 2019-12-04 18:13:38
15 DAWID TARABASZ ZESPÓŁ SZKÓŁ KOMUNIKACJI IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W POZNANIU 2019-12-04 18:13:52
16 WIKTOR MAZUR IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W POZNANIU 2019-12-04 18:14:07
17 KAROL SUTERSKI IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W POZNANIU 2019-12-04 18:14:18
18 PIOTR ZIELIŃSKI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA WE WRZEŚNI 2019-12-04 18:14:28
19 WERONIKA JANOWICZ 1 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE 2019-12-04 18:16:33
20 PAWEŁ WOŹNIAK 3 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ŚW. JANA KANTEGO W POZNANIU 2019-12-04 18:17:13
21 JĘDRZEJ KOLSKI TECHNIKUM KOMUNIKACJI 2019-12-04 18:17:23
22 HUBERT PLEWA TECHNIKUM KOMUNIKACJI IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W POZNANIU 2019-12-04 18:25:03
23 MICHAŁ MAZUREK II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁOWEJ ZAMOYSKIEJ I HELENY MODRZEJEWSKIEJ W POZNANIU 2019-12-04 18:25:20
24 JAN STACHOWIAK ZESPÓŁ SZKÓŁ KOMUNIKACJI W POZNANIU 2019-12-04 18:29:39
25 MICHAŁ REDMER VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU 2019-12-04 18:30:05
26 MATEUSZ DOKOWICZ 3LO POZNAŃ 2019-12-04 18:33:08
27 OLGA NOGAJ I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.ADAMA ASNYKA W KALISZU 2019-12-04 18:36:42
28 ANNA TOMASZYK ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. FRANCISZKA RATAJCZAKA W KOŚCIANIE 2019-12-04 18:39:44
29 KLAUDIA JANICKA 1 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W OSTRZESZOWIE 2019-12-04 19:00:03
30 JEREMIASZ MULARCZYK LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCONCE NUMER II W POZNANII 2019-12-04 19:16:45
31 ADAM RATAJCZAK TECHNIKUM KOMUNIKACJI 2019-12-04 19:22:09
32 MICHAŁ CIESIÓŁKA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANKA Z CZARNKOWA W CZARNKOWIE 2019-12-04 19:22:29
33 WIKTORIA LOBA ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. EMILII SCZANIECKIEJ W PNIEWACH 2019-12-04 19:22:49
34 JULIA ARKUSZEWSKA ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH W KLODAWIE 2019-12-04 19:23:41
35 ALBERT FEDOROWICZ ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH W KŁODAWIE 2019-12-04 19:24:48
36 MIŁOSZ WOŹNIAK ZESPÓŁ SZKÓŁ NR. 1 W NOWYM TOMYŚLU IM. STANISŁAWA STASZICA 2019-12-04 19:30:42
37 EWELINA TYMA 3 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ŚW JANA KANTEGO W POZNANIU 2019-12-04 19:33:49
38 KRZYSZTOF BARTKOWIAK I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RODU LESZCZYŃSKICH W LESZNIE 2019-12-04 19:34:16
39 KONRAD KACZMAREK ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH W KŁODAWIE 2019-12-04 19:44:58
40 KACPER KUŹNIK ZESPÓŁ SZKÓŁ KOMUNIKACJI IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W POZNANIU 2019-12-04 19:55:48
41 TYMOTEUSZ GLUZA 32 LO W POZNANIU IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO 2019-12-04 20:07:54
42 ZOFIA GOŁASKA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ŚW MARII MAGDALENY W POZNANIU 2019-12-04 20:44:16
43 TYMEK BRACISZEWSKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE 2019-12-04 20:46:28
44 OSKAR KILIAŃCZYK IIILO POZNAŃ 2019-12-04 20:49:06
45 ANNA STANISŁAWSKA ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W GOSTYNIU 2019-12-04 20:50:34
46 JAKUB FLORKOWSKI 3 LO W POZNANIU IM. JANA KANTEGO 2019-12-04 20:52:29
47 ANNA BERKO ZSK IM. HIPOLITA WIELKIEGO 2019-12-05 07:51:05
48 MARTA WALENCIAK 38. DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 2019-12-05 08:07:55
49 JULIA WELK ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO-ODZIEŻOWYCH W GNIEŹNIE IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO PRYMASA TYSIĄCLECIA 2019-12-05 08:10:55
50 MICHAŁ KAPTURZAK II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁOWEJ ZAMOYSKIEJ I HELENY MODRZEJEWSKIEJ W POZNANIU 2019-12-05 09:17:48
51 BARTOSZ JANCZAK CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W POZNANIU 2019-12-05 13:28:57
52 MAGDALENA STAWIK III LO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM 2019-12-05 15:15:52
53 EWA LEWANDOWSKA 38. DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W POZNANIU 2019-12-05 15:22:10
54 RAFAŁ MALCEWICZ 38. DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA NOWAKA JEZIORAŃSKIEGO W POZNANIU 2019-12-05 15:49:10